Detoks, vücuda çeşitli yollarla giren ve atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulmaktır.

Toksinler iki şekilde incelenebilir. Dışarıdan vücuda gelen toksinler ve vücudun metabolik artıklar sonucu oluşturduğu toksinler. Karaciğer her iki olayda da vücudun temizlenmesini sağlayan en önemli organdır. Bu toksinler ter, idrar ve dışkı ile atılmaktadır.

Yoğun ve modern şehir hayatı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam ve birde buna stres eklendiğinde bu toksinlerin vücuttan atılması her geçen gün zorlaşmaktadır. Alkol, sürekli hazır olmayan besin tüketimi, fazla katkı maddesi tüketimi, gereksiz alınan ilaçlar, tarımsal ilaçlar, hava kirliliği, besin allerjenleri ve radyasyon en çok vücutta toksin oluşmasını sağlayan kaynaklardır.

Vücudumuz her gün, özellikle gece ve sabah erken saatlerde, kendisini temizlemeye programlanmıştır. Ancak belirli aralıklarla da vücudun dinlendirilmeye ve temizlenmeye ihtiyacı vardır.

 

Detoksta asıl amaç ;

Doğal beslenme asıl amaçtır. Özellikle sebze ve meyveler ve bunların suları tüketilmelidir.  Probiyotikler, balık, tam tahıllı ürünler tüketilebilir. Kahve, şeker, et, işlenmiş besinlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Hatta bu süre zarfında işlenmiş gıda tüketilmemeli.

Tabi ki bol su içerek spor unutulmamalı..

 

 

Vücuda Detoks Etkisi Yapan Besinler…

Brokoli

Brokoli, karnabahar, lahana, kıvırcık salata ailesi, yoğun sülforafan içeriği sayesinde genlerimizin  yüksek miktarda antioksidan üretmesini sağlar, kansere karşıda son derece önemli koruyucudur.

Yaban mersini

Yüksek miktarda antioksidan özelliği bulundurarak, hücreleri zehirli maddelerden koruma ve arındırmada çok faydalıdır.

Soğan Sarımsak

İçerisinde Sülfür bulunduran, karaciğerin temizlenmesinde ve antibiyotik benzeri etkisiyle mikroplara karşı doğal direnç sağlanmasında yararlıdır. Birçok faydalı mineral içerir, Böbreklerin süzmesine yardımcı olur. Kansere karşı koruyucudur.

 

Ananas

Hazmı kolaylaştırır ve yüksek lif içeriği sayesinde barsak temizliği sağlayan bromelain içeriği nedeniyle vücuttan zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Yeşil Elma

Zengin besin ve pektin adlı lif içeriğinin yanında besin katkılarının ve metallerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Böbreklerin çalışmasını arttırır. Karaciğer metabolizmasını hızlandırarak zehirli maddelerin atılmasını kolaylaştırır. A, C ve K vitaminlerinden çok zengindir.

Tarçın

Demir ve kalsiyum zengin olan tarçın, yağ asitlerinin parçalanmasını kolaylaştırır, şeker metabolizmasını düzenleyerek karaciğer iş yükünü azaltır.

Zencefil

Barsak hareketini artırır, metabolizmayı hızlandırır, atık maddelerin atılımını kolaylaştırır, iştahı frenler. Sindirim ve dolaşım sistemi üzerinde mucizeler yaratır denebilir.

 

Yeşilçay

Mükemmel bir toksin atıcıdır. Yeşilçay yüksek hacimli antioksidanlarıyla ünlü olması onu detoksun vazgeçilmezleri arasına sokmuştur.

Limon

Karaciğerin toksinlerden arınmasını sağlayarak, düzenli çalışmasını sağlar.

Enginar

Kan şekerini dengeleyerek, kandaki kolesterol ve ürenin düşürülmesinde etkisi vardır. Karaciğer dostudur. Sinarin maddesi sayesinde safra üretimi ve sindirimin düzgün yapılmasını sağlar.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir