AHUDUDU: Folik asit, A,C ve E vitamini içerir. İshali önler, iştah açıcı, idrar sökücüdür ve ateş düşürücü özelliği vardır. Diş sağlığına iyi gelir.

 

ANANAS: Potasyum, demir, fosfor, A ve C vitamini içerir. Cilt sağlığında etkindir. Lifli bir meyve olduğu için bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar, toksin atıcıdır ve zindeliği arttırır.

 

ARMUT: Kalsiyum, Fosfor ve potasyumdan zengindir. Posa yönünden çok zengin olduğu için bağırsakları çalıştırmasının yanı sıra kalp sağlığı ve tansiyon ayarlamasında etkilidir.

AYVA: A, B ve C vitamini içerir. Cildi güzelleştirir, ishale karşı koruyucudur ve mideyi rahatlatır.

ÇİLEK : B,C ve K vitamini yönünden hayli zengindir. Vücuda kuvvet verir, damar tıkanıklığını önler ve kolesterolü düşürür. Çok iyi bir antioksidan olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir. Strese iyi gelir.

DUT: Folik asit, Kalsiyum, A,B,C,E ve K vitamini ile bol lif içerir. Vücuda kuvvet verir, kansızlığa iyi gelir, yemekle birlikte yenildiğinde hazmı kolaylaştırır. Aç karnına yenirse kabızlığı giderir hatta ishal yapar. İdrar söktürücü ve bağırsak çalıştırıcıdır.

ERİK: A ve C vitamini ile kalsiyumdan zengindir. Bağırsak çalıştırıcı ve direnç artırıcıdır.

GREYFURT:  C vitamini içerir. Yarım greyfurt günlük C vitamininin %60’ını karşılamaktadır. Kansere karşı koruyucudur ve iştah açar. İçerisinden pektin denilen kolesterol düşürücü madde vardır.

İNCİR: Bol posa, magnezyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Sindirim sorunlarına iyi gelmektedir. Kemik ve diş sağlığına etkilidir. Tansiyonu düşürür.

KARPUZ: A ve C vitamini ile fosfor ve potasyum içerir. Sıvı ihtiyacının karşılanmasına katkısı vardır. Böbrekte bulunan kum ve taşların atılmasını sağlar. Toksin atıcıdır.

KAVUN: A vitamini, potasyum ve folik asitten zengindir. Damar tıkanıklığında, bağırsakların çalışmasında etkilidir. Göz sağlığına fayda sağlar.

KAYISI: A, B ve C vitamini içerir. Kansızlığa iyi gelir. Kas ve sinir sistemini güçlendirerek, cilt, göz ve bağışıklık sistemine faydası vardır. Kemik gelişimini arttırır.   

KİRAZ: Kalsiyum, fosfor ve C vitamini içerir. Sindirim sistemini inanılmaz faydası vardır. Vücudun su dengesini sağlayarak, idrar söktürücü etkisi vardır. Diş çürümesini önlemede faydalıdır. Lif bakımından zengindir.

MUZ: B6 vitamini ve potasyumdan zengindir. Tok tutma özelliği olan muz, hücre yenilenmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalıdır. Elektrolit dengesini sağlar.

NAR: B, C vitamini ve potasyum içerir. Güçlü bir antioksidan olan nar bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudu ve kalbi kuvvetlendirir. Mide bağırsak hastalığı olanlar, küçük çocuklar ve hamileler fazla tüketmemeliler.

PORTAKAL: B, C ve E vitamini içerir. Potasyum bakımından zengindir. Kandaki kolesterolü düşürür.  Antioksidantlar ile dolu bir meyvedir. Kanseri önleyici olarak bilenen tüm maddeleri içeriyor. Kilo almayı önleyicidir.

ŞEFTALİ: C vitamini, potasyum ve posadan zengindir. Hazmı kolaylaştırır. Sinir sistemine faydası vardır. Vücudun savunma sistemini güçlendirir. Çiçekleri kabızlığı giderir ve barsak solucanlarını düşürür. Meyvesi hazmı kolaylaştırır. İdrar yollarını temizler. Bol miktarda idrar söktürür.

TRABZON HURMASI: A ve C vitamini ile potasyumdan zengindir. İshal koruyucudur. Göz ve cilt sağlığına olumlu etkileri vardır.

ÜZÜM: Potasyum ve C vitamini deposudur. Sindirim sistemi üzerinde faydalıdır. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.

VİŞNE: A vitamini ve potasyumdan zengindir. İdrar söktürücüdür. Karaciğer ve mide üzerinde olumlu etkileri vardır.

YENİ DÜNYA (MALTA ERİĞİ): A vitamini deposudur. Görmeye ve büyümeye faydalıdır.

YERALMASI: Şeker hastaları için faydalıdır. Besleyicidir. Vücudun direncini arttırır. Kabızlığı giderir.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir